Choré vtáky
Ak dodržiavate veterinárne zásady chovu daného druhu vtáka, sotva narazíte na problém vážneho ochorenia svojich zverencov. Najčastejšie sú prechladnuté, zranenia, nádorové ochorenia a poruchy trávenia, v prípade vtákov vo voliérach infekcie, prenášané v prírode žijúcimi živočíchmi.Ak poznáte svojho operenca dobre, rozpoznáte už z ich správania príznaky choroby. Chorý vták sa vyznačuje roztrapatením perím, apatiou a celkovým nešťastným výzorom. Alarmujúce môže byť aj šklbanie peria a všeobecný nepokoj, namáhavé dýchanie, absencia trusu alebo neobvykle riedky trus, ovisnuté krídla, krívanie, nadmerná potreba spánku, odmietanie potravy, prítomnosť parazitov na zobáku, nôžkach a okolo očí, strata rovnováhy, výtoky z nosa alebo očí, opuchy.
Pokiaľ si všimnete niektorého z vyššie uvedených znakov, mali by ste preventívne vtáka izolovať od ostatných, najlepšie do klietky s mriežkou po všetkých stranách, krytou z troch strán, aby mal vták viac pokoja. Okrem pokoja a prípadného liečebného ošetrenie pomáha pri mnohých ochoreniach predovšetkým teplo. U šokových stavoch sa odporúča klietka celkovo zatemniť na pár hodín.
Pomôcť s chorým vtáčikom môžu aj konzultácie s ostatnými skúsenými chovateľmi, skúsenosti z; dlhoročných chovov sú na nezaplatenie. V neposlednom rade si s chorobou operenca poradi veterinár.