prihláseniekošíkkontaktdopravné
Chovateľské potreby a krmivá pre hlodavceChovateľské potreby a krmivá pre psovChovateľské potreby a krmivá pre mačkyChovateľské potreby a krmivá pre rybičkyChovateľské potreby a krmivá pre vtákyChovateľské potreby a krmivá pre teraristiku
Hlodavce doma
Pes doma
Mačka doma
Rybičky doma
Vtáky doma
Teraristika doma

Vtáky pozývajú k kŕmidlám

Domestikované vtáky majú značne obmedzenú schopnosť rozoznať, čo je a nie je jedlé. Napr. avokádo je pre čeľaď papagájovitých a pre kanáriky veľmi jedovaté, zatiaľ čo v prírode by sa mu vyhli oblúkom, v klietke v krmítku sa ním s radosťou naladuje. Preto musíme vtáčikom podľa svojho uváženia predkladať rozmanitú a pestrú stravu, bohatú na vitamíny, stopové prvky a iné minerálne látky.

Pre väčšinu je základom krmiva rastlinného pôvodu, predovšetkým zrniny, zelené kŕmenie, ale aj ovocie, zelenina a rôzne plody. Svojim obsahom vlákniny priaznivo ovplyvňuje stráviteľnosť potravy. V priebehu celého roka môžeme vtáčkom podávať veľmi výžive naklíčené semená, najmä pred dobou hniezdenia.
Vhodné rastlinné krmivo: sladké odrody jabĺk, hrušky, banány, hrozno, kúsky pomarančov, mandarínky, papája, datle, figy, marhule (aj sušené), ananás, hrozienka, mrkva, paradajky, klas kukurice, v malom množstve zeler, černice, maliny, jahody, trnky, bobule hlohu, baza, bobule dráča, jarabiny, šípky, hviezdica prostredná, kapsička pastierska, broskyňa (semená a kvety), listy egrešov, klásky skorocelu, šťavel, rebríček, púpava, žerucha, čerstvá trávne semená, mlieč zelinný, topinambur, kostihoj lekársky, palina obyčajná, špenát.

Krmivá živočíšneho pôvodu, zdroj živočíšnych bielkovín, predstavujú ďalšiu skupinu. Patrí k nim rôzny hmyz a jeho larvy, rupice, perloočky, myši, rôzne druhy mäsa, mlieko, vajcia a pod.

Nesmieme zabúdať na vitamíny a minerálne látky. Ak vtáky dostávajú rozmanitú a bohatú potravu, žijú v slnečnom prostredí, majú zvyčajne dávku vitamínov a minerálnych látok pokrytou. Vypomôcť im môžeme zavesením minerálneho bloku do klietky.

Nevyhnutný pre dobré trávenie je vtáčí grit. Podporuje rozomletie potravy v žalúdku. Mal by byť vtáčikom neustále k dispozícii. Vtáči grit je zmesou piesku, mletých mušlí a dreveného uhlia, je rôznych druhov, od hrubších pre papagáje po jemnejšie pre menšie, tropické vtáky. Môže byť nahradený jednotlivými zložkami.

Nároky na potravu sa v priebehu života menia. Napr. v čase hniezdenia potrebujú vtáky viac bielkovín, v podobe živočíšnej stravy či vaječnej zmesi. Okrem toho uprednostňujú potravu bohatú na tuky a bielkoviny, pri jej častej konzumácii však rýchlo priberajú, preto je potrebné dohliadať na podávanie vyváženej zmesi  na kŕmenie.

Ak je vták zvyknutý občas sa preletieť aj mimo klietku, nesmú byť v miestnosti jedovaté rastliny, ktoré by mohol ozobávat. Patrí k nim predovšetkým: rôzne mliečniky, voskovka, vianočna hviezda, oleander obyčajný, diefenbachie, plamienok, štedrec závislý, zimolez, lykovec jedovatý, bršlen európsky, tis červený. Pozor tiež na vratič obyčajný alebo palinu, obsahujú drogy, ktoré sú vo väčších dávkach jedovaté.
Chovateľské potreby a krmivá pre hlodavceChovateľské potreby a krmivá pre psovChovateľské potreby a krmivá pre mačkyChovateľské potreby a krmivá pre rybičkyChovateľské potreby a krmivá pre vtákyChovateľské potreby a krmivá pre teraristiku