prihláseniekošíkkontaktdopravné
Chovateľské potreby a krmivá pre hlodavceChovateľské potreby a krmivá pre psovChovateľské potreby a krmivá pre mačkyChovateľské potreby a krmivá pre rybičkyChovateľské potreby a krmivá pre vtákyChovateľské potreby a krmivá pre teraristiku
Hlodavce doma
Pes doma
Mačka doma
Rybičky doma
Vtáky doma
Teraristika doma

Vtáky bývajú

Klietka pre vtáčieho obyvateľa by mala byť priestranná tak, aby mu umožňovala používať krídla a vták mal dostatok pohybu. Z toho dôvodu vysoká a úzka klietka nie je vhodným riešením. Ani každodenná možnosť preletieť sa mimo klietku neznižuje nároky na priestor.

Pri výbere hotovej klietky alebo pletiva do vyrábanej klietky zohľadnite aj silu zobáku svojho operenca. Šplhavcom, čo sú takmer všetci z čeľade papagájovitých, kúpte mreže skôr horizontálne. Nepodceňujte inteligenciu najmä týchto papagájov a zaistite si na dvierka zvláštny zámok, aby si nemohli sami klietku otvoriť.


Bydielko rozmiestnite v klietke čo najďalej od seba, aby vtáčiky mohli lietať ponad z jedného na druhé. Priemer bydielka musí zodpovedať veľkosti obyvateľov klietky. Najlepšie je do klietky umiestniť bydielko rôznych priemerov, vták tak precvičuje svoje nohy pri úchopoch. Vhodnejšie než umelohmotne bydielko sú drevené, vták sa na nich lepšie drží a predovšetkým veľké papagáje ich radi okusujú.

Stranou bydielok, tým pádom ďaleko od padajúceho trusu, by mali byť umiestnené misky na pitie a krmítka. S ohľadom na devastujúce schopnosti operenca tiež voľte materiál, nerezové misky odolajú aj silným zobákom papagájovitých. Ak misky umiestnite vyššie, vtáčik musí vynaložiť viac úsilia, ak sa k nim chce dostať. Zaistíte im tak pohyb a zabavíte ich.

Neoddeliteľnou súčasťou klietky by mala byť aj kúpelnička. Opäť platí, čím väčší a silnejší vták, tým väčšia a stabilnejšia miska na kúpanie. Hotové kúpelničky, ktoré sú v predaji, sú pre väčšie a silnejšie druhy vtákov nevhodné aj preto, že by ju mohli ľahko prevrátiť či odsunúť tak, aby sa dostali von z klietky.

Padajúci trus v klietke zachytí vrstva podstielky, príp. sito na dne klietky. Pravidelným odstraňovaním a čistením zabránite nebezpečenstvu infekcie. Ako podstielka sa najčastejšie používa morský piesok, ale aj drevené hobliny, úlomky mäkkého dreva, čistý riečny piesok alebo drobné kamienky.

Samotnú klietku umiestnite na vyvýšené miesto, vtáčiky majú radi prehľad o okolitom dianí, ktoré môžu pozorovať z výšky. Mala by byť umiestnená tak, aby nájomníkovi poskytla dostatok prirodzeného svetla, stranou prievianu a tiež výparov z kuchyne, oboje ohrozuje ich zdravie.
Chovateľské potreby a krmivá pre hlodavceChovateľské potreby a krmivá pre psovChovateľské potreby a krmivá pre mačkyChovateľské potreby a krmivá pre rybičkyChovateľské potreby a krmivá pre vtákyChovateľské potreby a krmivá pre teraristiku