prihláseniekošíkkontaktdopravné
Chovateľské potreby a krmivá pre hlodavceChovateľské potreby a krmivá pre psovChovateľské potreby a krmivá pre mačkyChovateľské potreby a krmivá pre rybičkyChovateľské potreby a krmivá pre vtákyChovateľské potreby a krmivá pre teraristiku
Hlodavce doma
Pes doma
Mačka doma
Rybičky doma
Vtáky doma
Teraristika doma

Choré vtáky

Ak dodržiavate veterinárne zásady chovu daného druhu vtáka, sotva narazíte na problém vážneho ochorenia svojich zverencov. Najčastejšie sú prechladnuté, zranenia, nádorové ochorenia a poruchy trávenia, v prípade vtákov vo voliérach infekcie, prenášané v prírode žijúcimi živočíchmi.

Ak poznáte svojho operenca dobre, rozpoznáte už z  ich správania príznaky choroby. Chorý vták sa vyznačuje roztrapatením perím, apatiou a celkovým nešťastným výzorom. Alarmujúce môže byť aj šklbanie peria a všeobecný nepokoj, namáhavé dýchanie, absencia trusu alebo neobvykle riedky trus, ovisnuté krídla, krívanie, nadmerná potreba spánku, odmietanie potravy, prítomnosť parazitov na zobáku, nôžkach a okolo očí, strata rovnováhy, výtoky z nosa alebo očí, opuchy.

Pokiaľ si všimnete niektorého z vyššie uvedených znakov, mali by ste preventívne vtáka izolovať od ostatných, najlepšie do klietky s mriežkou po všetkých stranách, krytou z troch strán, aby mal vták viac pokoja. Okrem pokoja a prípadného liečebného ošetrenie pomáha pri mnohých ochoreniach predovšetkým teplo. U šokových stavoch sa odporúča klietka celkovo zatemniť na pár hodín.

Pomôcť s chorým vtáčikom môžu aj konzultácie s ostatnými skúsenými chovateľmi, skúsenosti z; dlhoročných chovov sú na nezaplatenie. V neposlednom rade si s chorobou operenca poradi veterinár.Chovateľské potreby a krmivá pre hlodavceChovateľské potreby a krmivá pre psovChovateľské potreby a krmivá pre mačkyChovateľské potreby a krmivá pre rybičkyChovateľské potreby a krmivá pre vtákyChovateľské potreby a krmivá pre teraristiku