prihláseniekošíkkontaktdopravné
Chovateľské potreby a krmivá pre hlodavceChovateľské potreby a krmivá pre psovChovateľské potreby a krmivá pre mačkyChovateľské potreby a krmivá pre rybičkyChovateľské potreby a krmivá pre vtákyChovateľské potreby a krmivá pre teraristiku
Hlodavce doma
Pes doma
Mačka doma
Rybičky doma
Vtáky doma
Teraristika doma

Problémy so zubami:

Činčily sú hlodavce - zuby im teda neustále rastú (až 30 centimetrov ročne). Vpredu majú dva páry rezákov, vzadu 4 páry stoličiek (na hornej aj dolnej čeľusti - celkom teda 20 zubov). Ak zuby rastú pod nesprávnym uhlom, alebo ak činčila nemá dostatok príležitostí si zuby skracovať hlodaním, tie sa zle obrusujú a prerastú. U zdravého zvieraťa je dĺžka rezákov cca 5 mm a horné rezáky sú v miernom predkuse oproti dolným razákom. Zuby majú mať zažltnutú až oranžovú farbu. Svetlá farba zubov býva znakom neadekvátnej výživy - nedostatok vápnika.
  • Symptómy: Pomalé žuvanie, činčila uprednostňuje mäkkú stravu. Slintá, okolie papule a hrudi sú mokré (alebo zlepená srsť). Kúsky jej vypadávajú z papuľky, bobky sa postupne zmenšujú, činčila stráca hmotnosť. Zuby vŕzgajú. Zubné korene môžu tlačiť zvnútra na očnú jamku. V tom prípade činčila slzí.
  • Možné príčiny: Nedostatok vápnika v období rastu, málo konárov k hlodaniu, zub sa nalomil, alebo nalomený zub následne nesprávne dorástol (to sa týka iba predných rezákov, stoličky sa nenalamujú), zlé postavenie zubov od narodenia - u stoličiek to má za následok nerovnomerné obrusovanie zubov a môžu na nich vznikať ostré hrany či bodce. Nedostatok vitamínu C môže zapríčiniť uvoľnenie zubov a ich kývanie.
  • Liečba: Prerastené zuby musia byť ošetrené veterinárnym lekárom, ktorý skráti predné zuby, prípadne zabrúsi stoličky. Ak ide o vrodenú vadu, návštevy lekára bude treba pravidelne opakovať. Sledujte hmotnosť svojho zvieratka. Chronické opakovanie problému môže mať za následok úplné vyhladovanie a vysileniu vášho zvieratka. Vo vážnych prípadoch môže byť lekárske ošetrenie veľmi nákladné a pre činčilu veľmi stresujúce. V takýchto prípadoch treba uvažovať o prípadnej eutanázii.
  • Prevencia: Dostatočný prísun vápnika v období rastu. Dostatok čerstvých konárov na hlodánie. Pravidelne niekoľkokrát do roka kontrolujte dĺžku, farbu a postavenie predných zubov. Dostatočný prísun vitamínu C je tiež dôležitý. Odporúča sa dávať vitamín C v pevnom stave, máte tak kontrolu nad množstvom, ktoré činčila dostáva. Niektorí chovatelia odporúčajú dávať 1x týždenne činčilám na pitie namiesto vody prírodnú brusnicovú šťavu. Činčily so zle narastenými  zubami  nepoužívajte na chov.
Chovateľské potreby a krmivá pre hlodavceChovateľské potreby a krmivá pre psovChovateľské potreby a krmivá pre mačkyChovateľské potreby a krmivá pre rybičkyChovateľské potreby a krmivá pre vtákyChovateľské potreby a krmivá pre teraristiku